GOSiR Chełm Śląski - strona nieoficjalna

Logowanie

Aktualności

Po co Nam stabilizacja?

  • autor: gosirchelmslaski, 2015-01-13 14:28

Po co nam stabilizacja? Dlaczego często wysocy ludzie poruszają się niezgrabnie i co z tym fantem zrobić? Jak to jest, że kolega, który od zawsze 'gra w piłkę' przychodzi pierwszy raz na siłownię i robi lepsze wyniki niż ty, chociaż ty chodzisz już pół roku na treningi?

Popatrzmy na małe dziecko: na początku jego ruchy są niezgrabne, ledwie porusza nogami i rękami, ale nawet ich nie prostuje. Z czasem uczy się stabilizować mięśnie tułowia, dzięki czemu 'uwalnia' kończyny i może skoncentrować się na nauce poruszania nimi. Dla poprawnego i pełnego ruchu kończyn potrzebne jest stabilne centrum ciała. Aby zrozumieć jak ważna jest stabilizacja można przyjrzeć się skokom pokwitaniowym: w czasach przyśpieszonego wzrostu układ nerwowy nie nadąża za zwiększającą się gwałtownie długością kończyn, co sprawia, że niektóre osoby poruszają się bardzo niezgrabnie w okresie dorastania. Problemem jest, że w następstwie nie wszyscy rozwinęli poprawne wzorce ruchowe. Braki stabilności skompensowali sobie ograniczeniem ruchomości w niektórych częściach ciała. Towarzyszy temu oczywiście zwiększona ruchomość w innych. Dlatego często można zaobserwować kogoś z zbyt małą ruchomością w stawach biodrowych, natomiast zbyt dużą w odc. lędźwiowym kręgosłupa.

Brak stabilizacji często jest przyczyną kontuzji. W konsekwencji urazu często stabilizacja ulega pogorszeniu. Dlatego warto dodać parę ćwiczeń stabilizacyjnych, niezależnie od tego czy mamy jakieś problemy ze zdrowiem czy nie.

Elementy stabilizacji

Można przyjąć, że za dobrą stabilizację odpowiadają:
- czas i moment reakcji mięśni (podsystem kontroli nerwowej),
– odpowiednia siła mięśni stabilizujących ruch (podsystem czynny),
– odpowiedni wzorzec ruchowy w którym mięśnie będą pracować (podsystem kontroli nerwowej)
.

Trening stabilizacyjny, jak każdy inny, zaczynamy od podstaw. Jego trudność i natężenie można stopniować. Podlega on też etapom nauki motorycznej, których nigdy nie powinno się omijać, tzn. mobilność > stabilność > mobilność nałożona na stabilność.


  • Komentarzy [0]
  • czytano: [300]
 

Musisz się zalogować, aby dodawać komentarze.

Strefa Rodzica

 

 

Reklama

Najnowsza galeria

OBÓZ SPORTOWY MURZASICHLE 2019 cześć 2
Ładowanie...

Zegar